Układanie kabli zasilających

Prawidłowe ułożenie kabli zasilających

Czy brakuje Ci gniazdek w pokoju? Czy Twoje stare rury miedziane wymagają naprawy? A może planujesz zainstalować przyłącza elektryczne w nowym budynku? Wszystkie te zadania mają wspólny element: konieczność ułożenia nowych kabli zasilających. W tym przewodniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak krok po kroku przeprowadzić prace.

Krok po kroku: Jak ukryć kabel zasilający pod tynkiem

Zanim przystąpisz do układania nowych kabli zasilających, musisz dokładnie ustalić, gdzie mają być umieszczone włączniki i gniazdka. Skonsultuj się z wykwalifikowanym elektrykiem, aby przygotował plan rozmieszczenia instalacji elektrycznej i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

Krok 1: Dokonaj pomiarów i oznacz miejsca

Najpierw użyj detektora kabli, aby sprawdzić ścianę pod kątem istniejących rur energetycznych i wodociągowych. Następnie zmierz i oznacz granice szczelin, wytyczając zaplanowaną trasę kabli. Zaznacz również miejsca, w których planujesz zamontować przełączniki, gniazdka lub złączki.

Krok 2: Wywierć otwory na puszki podtynkowe

Aby zamontować gniazda, przełączniki i złączki, potrzebne będą puszki podtynkowe. Użyj wiertarki z odpowiednim wiertłem, aby wywiercić otwory na puszki. Następnie delikatnie usuń rdzeń wiertła za pomocą młotka i dłuta, uważając, by nie uszkodzić otaczającej ściany.

Krok 3: Wykonaj bruzdy w ścianach

Ściany zostały przygotowane na ułożenie kabli. Teraz należy wyciąć rowek w ścianie wzdłuż zaznaczonych linii. Można to zrobić ręcznie przy użyciu młotka i dłuta lub skorzystać z bruzdownicy. Bruzdownica wykona dwa równoległe nacięcia, a środkowy fragment usuniesz za pomocą młotka i dłuta.

Krok 4: Zamontuj puszki podtynkowe

Puszki podtynkowe posiadają wstępnie wykonane otwory na kable, które można wyłamać w razie potrzeby. Następnie zamontuj puszki w ścianie, używając tynku budowlanego i elektrycznego. Użyj tylko takiej ilości mieszanki, aby można było prawidłowo zamocować puszkę i wyrównać ją przy użyciu poziomicy. Pozwól, aby tynk stwardniał.

Krok 5: Ułóż kable w bruzdach

Umieść kabel lub rurkę w wyciętym rowku. Zamocuj je w równych odstępach przy użyciu zacisków kablowych lub uchwytów. Do kabli płaskich można użyć specjalnych gwoździ przewodzących. Przeprowadź kabel przez wyłamany otwór do skrzynek rozdzielczych. Zaleca się wstępne odizolowanie kabli przed montażem.

Krok 6: Zatynkowanie bruzd

Zleć wykwalifikowanemu elektrykowi sprawdzenie instalacji elektrycznej oraz podłączenie przełączników lub gniazdek. Następnie wypełnij szczeliny i zakryj kable gipsem lub kitem. Jeśli planujesz tynkować ścianę, podłącz przełączniki i gniazdka dopiero po zakończeniu tynkowania.

Czy można samodzielnie ułożyć kable zasilające?

Ze względów bezpieczeństwa prace elektryczne powinny być zawsze powierzane specjalistom. Jednakże pewne prace można wykonać samodzielnie, takie jak wykonanie szczelin w ścianach, wywiercenie kanałów oraz instalacja pustych rur. Dopóki linie energetyczne nie są pod napięciem, można je samodzielnie ułożyć. Podłączenie do sieci powinien jednak wykonać wykwalifikowany elektryk. Przed rozpoczęciem prac elektrycznych warto skonsultować się z instalatorem, który doradzi, jakie kable są potrzebne oraz jak odpowiednio podzielić i zabezpieczyć obwody.

Jakie przepisy i zasady obowiązują przy układaniu kabli elektroenergetycznych?

Kable zasilające nie mogą być po prostu układane w ścianie na krzyż. Istnieje wiele zasad i wytycznych, których należy przestrzegać.

Najważniejsza podstawowa zasada: Kable energetyczne układa się zawsze poziomo i pionowo w tzw. strefach instalacyjnych . Ukośne układanie przewodów elektrycznych w ścianach jest niedopuszczalne. Dzieje się tak z prostego powodu: nawet po latach można oszacować, gdzie przebiegają kable, na podstawie położenia przełączników i gniazd.

Dokładne odległości:

  • Pionowe strefy montażowe rozpoczynają się 10 cm od okna, drzwi lub narożnika i mają szerokość 20 cm.
  • Poziome strefy montażowe rozpoczynają się 15 cm pod sufitem lub nad wykończoną podłogą i mają wysokość 30 cm.
  • W pomieszczeniach, w których powierzchnia robocza znajduje się naprzeciwko ściany, takich jak kuchnia czy pomieszczenie gospodarcze, można zaplanować środkową strefę układania. Biegnie równolegle do podłoża na wysokości od 100 do 130 cm.
  • W łazience znajdują się strefy ochronne wokół przyłączy wody oraz obszary wilgotne, w których nie można prowadzić przewodów elektrycznych ani instalować włączników.
  • Jeśli kable zasilające mają być ułożone w podłodze i suficie, należy zachować możliwie najkrótsze odległości. W tym przypadku można również pociągnąć kable zasilające po przekątnej. Zrób szkic tras kabli, aby nie uderzyć w linię później, gdy będziesz musiał wiercić.

Kolejna regulacja dotyczy linii telefonicznych, kabli danych i sterujących (magistrala EIB lub KNX). Nie wolno ich układać razem z liniami energetycznymi. Zawsze należy zachować wystarczający odstęp minimalny, w przeciwnym razie mogą wystąpić zakłócenia w transmisji danych i telefonicznych. Odległość zależy od ekranowania kabli i zainstalowanych przegród. Jeśli używasz pustych przepustów, przeciągnij kable przez dwa oddzielne przewody.

Polskie Normy (PN):

  • PN-IEC 60364: Normy dotyczące instalacji elektrycznych niskiego napięcia.
  • PN-EN 50173: Normy dotyczące systemów okablowania strukturalnego.
  • PN-HD 60364: Normy związane z ochroną przed porażeniem elektrycznym.

Kiedy należy wymienić starsze kable zasilające?

W wielu starych budynkach wciąż znajdują się przestarzałe kable elektryczne, które nie spełniają obecnych norm. Starsze systemy elektryczne były zazwyczaj projektowane z myślą o niższym obciążeniu, niż to jest wymagane współcześnie. Ponadto, ówczesna technologia jest mniej niezawodna i bezpieczna. Przeciążenie obwodu może prowadzić do zwarcia i pożaru kabla.

Zaleca się wymianę przewodów elektrycznych co 20-50 lat. Przełączniki mają krótszą żywotność, wynoszącą od 10 do 20 lat, ze względu na szybsze zużycie części ruchomych. Przy zakupie nieruchomości warto zlecić specjalistyczną kontrolę instalacji elektrycznej. Remont to również dobra okazja do wymiany starych linii energetycznych.

O czym należy pamiętać planując instalację elektryczną?

Niezależnie od tego, czy jest to nowa budowa, czy renowacja: konieczne jest dokładne zaplanowanie instalacji elektrycznej. Wytyczne dotyczące wyposażenia elektrycznego można znaleźć w normie RAL-RG 678. Norma ta określa minimalne wymagania dotyczące przyłączy w pomieszczeniach mieszkalnych, a także dostarcza informacji na temat montażu pustych rur, włączników, ściemniaczy światła oraz podłączeń do pieców, telefonów i Internetu.

Warto myśleć nie tylko o bieżących potrzebach, ale również o przyszłych. Przejdź przez każde pomieszczenie i zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy chcesz mieć możliwość włączania świateł w różnych miejscach? Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach z kilkoma drzwiami, w którym to przypadku potrzebny jest obwód przełączający.
  • Gdzie dokładnie zamierzasz umieścić lampy? W małych pomieszczeniach wystarczy jedna lampa sufitowa, ale dodatkowe kinkiety mogą być przydatne w łazience lub kuchni.
  • Jakie urządzenia elektryczne chcesz używać i gdzie mają się znajdować? To pytanie określi liczbę i wysokość gniazd. Pamiętaj, że gniazda i oświetlenie powinny być na oddzielnych obwodach i zabezpieczone różnymi bezpiecznikami.

Wskazówka: zaplanuj od razu dodatkowe puste kanały kablowe lub większe kanały kablowe. Dzięki temu instalację elektryczną będzie można łatwo rozbudować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzyskaj wycenę

Jako Mega Amper – Elektryk Wyszków posiadama doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, która w razie wątpiliwości, pytań chętnie Państwu pomoże 🙂

Spis treści